مطالب غیراختصاصی اجتماعی

پاسخ متا به نماینده مجلس: “سرگرم ایران نخواهیم شد”

در این وانفسا و بلبشویی که چند وقتی است گلوی همه مارا فشار می‌دهد، شاید چیزی که بیشتر از خود وضعیتِ به‌وجود آمده دل ما را آزار می‌دهد، حرف‌های بی‌حساب و کتاب مسئولین است که حنایشان برای مردم رنگی ندارد. برای مثال، حتما خاطرتان هست که چند روز پیش یکی از نمایندگان مجلس ادعا کرده بود که اینستاگرام و واتس‌اپ به اجمال شرایط ایران را پذیرفته‌اند و در حال فرستادن نماینده خود به ایران هستند!

تصویر پاسخ متا به نمای

حنایی که رنگ ندارد – داستان پاسخ منفی متا به ایران چیست؟
داستان از این قرار بوده که شورای عالی فضای مجازی چندوقت پیش در بیانیه‌ای از اولتیماتوم (!) این نهاد به شرکت مادر متا خبر داد که اگر تا یک هفته دیگر نماینده‌ای برای فرستادن به ایران و مذاکره با مسئولین جمهوری اسلامی تعیین نکند، محصولات این شرکت برای همیشه فیلتر خواهند شد. بعد از یک هفته از این اولتیماتوم مشت آهنین شورای فضای مجازی، یک نماینده مجلس به‌نام نیک‌بین (که نماینده مردم کاشمر است) در بیاناتی خبر از تعیین نماینده متا برای ارسال به ایران خبر داد.


حرف مفت کنتور نمی‌اندازد - "سرگرم ایران نخواهیم شد"
همانطور که انتظار می‌رفت آه از نهاد همه بلند شد که دیدید بلاخره متا به زانو درآمد و تسلیم اراده آهنین ایران شد. درحالی که به‌شخصه بسیار تعجب کردم که چرا شاخی از سر کسی بلند نشد و یا حداقل کسی جناب نماینده را در همان محلی که این ادعا را مطرح کردند به‌چالش نکشید. درنهایت همه منتظر ماندند تا اعتبار حرف‌های جناب نماینده را از دهان شرکت خارجی بسنجند و همین‌طور هم شد!


انتظار چه پاسخی از متا داشتید؟ شرکت متا؛ مالک اینستاگرام, واتساپ, فیسبوک اعلام کرد که:سرگرم درخواست ایران برای نمایندگی در تهران نمی‌شویم, شعبه در ایران موضوع بی‌اهمیتی برای ماست. توجهی نمی‌کنیم.


حتی عیسی زارع‌پور گفت:


«ما چنین خبری نداریم. هر از گاهی چنین صدایی از دوستان نماینده به گوش می‌رسد. در مورد موضوع اخیر بنده اطلاعی ندارم. چون نامه را مرکز ملی فضای مجازی زده است، من صبح از دوستان مرکز ملی هم پرسیدم و گفتند هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم و این صحبتی که این روزها توسط یکی از نمایندگان محترم مجلس مطرح شده بود ظاهراً حدس و گمان است».


حرف مفت کنتور نمی‌اندازد - "سرگرم ایران نخواهیم شد"
زِنهار از این بیابان وین راهِ بی‌نهایت
بزرگ‌ترین سوالی که به‌شخصه ذهن مرا درگیر کرده این است که چرا اصولا باید چنین ادعاهایی مطرح کرد که جوابی تند و کوتاه از طرف خارجی به‌همراه داشته باشد؟ چرا خودمان به‌دست خودمان باید موجبات بی‌اعتمادی مردم به‌خود و حرف‌هایمان را فراهم کنیم؟


در این ایام، چیزی که بیشتر از هر چیز ذهن مرا خراش می‌دهد، ناشایستگی مسئولین نیست بلکه احمق فرض کردن مردم و مخاطب توسط مسئولین است. یاد شاه شهید بخیر که در عرایضی نسبت به حرف زدن بیش از حد مردم با تلگراف رایگان همایونی فرمودند: “حرف مفت ممنوع”.


در پایان نیز شما را با بیتی از لسان‌الغیب تنها می‌گذارم که در این روزهای ملال‌آور، تنها یار و یاور ما همین ادبیات است.


از هر طرف که رفتم جز وحشتم نَیَفزود زِنهار از این بیابان وین راهِ بی‌نهایت

منبع خبر : شهر سخت افزار

اشتراک گذاری

وبسایت اصل 59

“نیچه” «مرد دانا در میان آدمیان چنان می‌گردد که در میان جانوران.» بیشتر بخوانید

مطالب دیگر: